Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego

Data publikacji 08.05.2023

Wczoraj obyły się uroczyste obchody 229 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Obchody rozpoczęła uroczysta sesja, następnie nastąpił przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie miejsce miało składanie kwiatów oraz zniczy. W uroczystościach uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Staszowie podinsp. Dariusz Kuroś.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu uroczystą sesją rady miejskiej Połańca. Przybyłych na uroczystość gości przywitał przewodniczący rady miejskiej. Następnie odegrany został hymn państwowy, po czym przedstawiono historię ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. W uroczystościach udział wziął również Komendant Powiatowy Policji w Staszowie podsinp. Dariusz Kuroś, który wspólnie z Komendantem Komisariatu Policji w Połańcu podkom. Damianem Łasakiem pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożyli kwiaty. Uroczstości zakończone zostały mszą świętą.


Tadeusz Kościuszko, w obozie pod Połańcem, jako najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, wydał Uniwersał połaniecki, akt prawny, którego celem była poprawa sytuacji chłopów pańszczyźnianych. Jego pełna nazwa brzmiała: „Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”. Powodem ogłoszenia uniwersału była też chęć przeciwstawienia się propagandzie moskiewskiej, w dokumencie zapisano: „Los tedy Polski od tego zawisł, abyśmy skruszyli podwójną siłę nieprzyjaciół naszych, to jest: siłę oręża i siłę intrygi. Winienem przeto podać wiadomości narodowej, że Moskale szukają sposobów poburzenia wiejskiego ludu przeciwko nam, wystawiając mu arbitralność panów, dawną ich nędzę i na koniec pomyślniejszą przyszłość za pomocą moskiewską. To mówiąc, zachęcają i przypuszczają lud wiejski do wspólnego dworów rabunku. Prostota, częstokroć potrzebą omylona, może wpadać i wpada w samej rzeczy w te sidła, a nawet już jest doświadczenie, że uwiedzionych czy gwałtem wziętych w mundury swoje ubierają. Z żalem to wyznać muszę, iż często srogie obchodzenie się z ludem daje miejsce Moskalom do powszechnej na cały naród potwarzy„.
Na pamiątkę tego wydarzenia w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci naczelnika usypano Kopiec Kościuszki.

Opr. JSz/ P. Majczak
Źródło: KPP w Staszowie/ Starostwo Powiatowe w Staszowie
Zdjęcia: P. Majczak

  • 229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
    229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
  • 229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
    229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
  • 229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
    229 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
Powrót na górę strony