Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hejt i mowa nienawiści w Internecie

Data publikacji 05.02.2021

Niemiłe, obraźliwe, wulgarne komentarze w sieci to niestety już prawie codzienność i mroczna strona Internetu. Na wpisy tzw. hejterów natykamy się niemal pod każdym opublikowanym tam tekstem. Bardzo często zawierają one wulgarne wyzwiska, ośmieszanie oraz poniżanie.

Nauka zdalna spowodowała między innymi to, że zdecydowanie więcej niż wcześniej czasu spędzamy przed ekranem komputerów, a także telefonów. Kontakty międzyludzkie również przeniosły się do Internetu. Media społecznościowe sprawiły, że zmieniło się nasze poczucie prywatności. Wirtualne życie bardzo często sprawia, że buduje się w nas przeświadczenie, że nie działają tam takie zasady funkcjonowania jak w świecie realnym. Klawiatura staje się narzędziem, a ekran monitora tarczą, za którą możemy się pozornie ukryć. Wobec tego często podejmujemy działania, na które normalnie nie zdecydowalibyśmy się w rzeczywistości i inaczej postrzegamy wagę niektórych słów i czynów.

Hejt i mowa nienawiści w sieci mogą tak na prawdę dotknąć każdego z nas. Hejt to sposób na wyrażenie niechęci, braku aprobaty czy też odmiennego zdania ostrymi słowami, co pozornie daje możliwość na ,,pokazanie się” i przekazanie swoich negatywnych emocji. Mowa nienawiści ma na celu obrażenie kogoś ze względu na konkretny ,,powód”- pochodzenie, kolor skóry, orientację seksualną czy wyznawaną religię. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z różnych powodów bardzo często błahych i nie do końca sprecyzowanych może zostać zhejtowany.

W przypadku zjawiska hejtu jak o mowy nienawiści ważne wydaje się także nastawienie rodziców i osób dorosłych. Dzieci i młodzież często przekazują to, co usłyszą od dorosłych i na tej postawie oceniają wypowiedzi napotkane w sieci. Należy więc nie zapominać o edukacji nie tylko dzieci i młodzieży, ale także ich rodziców i innych osób dorosłych.

Opr. JSz

Źródło: KPP w Staszowie

Powrót na górę strony