Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Staszowskie warsztaty historyczne „OKM 1940” Ostaszków, Kalinin, Miednoje

Data publikacji 14.11.2018

Wczoraj w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbyło się niecodzienne wydarzenie. Słuchacze Uniwersytetu III Wieku, uczniowie klas mundurowych staszowskiego liceum oraz policjanci uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii na temat polskich policjantów, którzy trafili w 1939 roku do sowieckiej niewoli.

W ramach projektu „OKM 1940 – Ostaszków, Miednoje, Kalinin”, realizowanego przez Warszawskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939” w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Słuchacze Uniwersytetu III Wieku ze Staszowa, uczniowie klas mundurowych staszowskiego liceum i policjanci. Warsztaty historyczne rozpoczęła Dyrektor LO w Staszowie Anna Karasińska od przywitania wszystkich przybyłych na tę niecodzienną lekcje historii. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Staszowie insp. Leszek Dębowski wygłosił referat na temat „Policja Państwowa w Odrodzonym Państwie Polskim 1918”. W swoim wystąpieniu Komendant przedstawił zebranym jakie struktury miała i jaką działalność prowadziła  Policja w okresie II Rzeczypospolitej. W dalszej części warsztaty prowadziła Pani Grażyny Szkonter Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Prowadząca przedstawiła tragiczne losy sześciu tysięcy polskich policjantów wziętych do sowieckiej niewoli w 1939 roku. Dodatkowo zebrani mogli obejrzeć dokumentację policyjną z tamtego okresu, a także poznać życiorysy kilku wybitnych polskich stróżów prawa oraz obejrzeć wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości” i „Pan Tadeusz”.

Na zakończenie spotkania uczniowie Liceum w Staszowie z  Zespołu Teatralno – Wokalnego przedstawili spektakl słowno – muzyczny pt. „Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie.

Opr. MD

Powrót na górę strony